تبلیغات
dogholooha - گیاهان دارویی
 
dogholooha
صفحه نخست                 تماس با مدیر                    پست الکترونیک                   RSS                  ATOM
نظرات ()
نوشته شده توسط ramtin vaziri در تاریخ جمعه 31 خرداد 1392

 همیشه بهار


همیشه بهار كوهی :

(Arnica des montagnes)

 

نام دارو : همیشه بهار كوهی ( تیره مركبان )

محل رویش : این گیاه در حال حاضر كم یاب شده است و در بسیاری از كشورها حفاظت می شود البته این گیاه را بیشتر در باغات و منازل پرورش داد ه  می شود .


 

دوران گلدهی و برداشت :

دوران گلدهی و برداشت همیشه بهار كوهی از اردیبهشت تا اواخر تیرماه است و نیز زمان برداشت گلها از خرداد تا تیر و زمان برداشت ریشه آن از شهریور تا مهر و زمان برداشت برگ سر شاخه و شاخه از تیرماه تا مرداد ماه است .

 

مشخصات ظاهری  : گیاهی است علفی ،  پایا  و ریزوم دارو و از خانواده مركبات یا كاسنی هاست . ساقه هوائی افراشته منشعب و دارای پرزهای غده ایست كه در انتهای آن یك نهنج گل زرد رنگ قرار دارد كه با طلوع آفتاب باز می شوند . برگهای پائین ساقه بیضی شكل بوده و روی گسترده هستند برگهای روی ساقه سر نیزه ای بوده و در محل گره های ساقه قرار دارند . میوه آن فندقی و خمیده بوده و پرزدار است این گیاه در حال حاضر كم یاب شده و در بسیاری از كشورها حفاظت می شود .

 

خواص درمانی :

این گیاه دارای اثرات مفیدی روی جریان خون و فعالیتهای قلبی دارد البته به شرطی كه مقدار مصرف آن توسط یك پزشك تعیین شده باشد .

دم كرده این گیاه برای درمان یرقان ، درد معده ، مواردی كه دفع ادرار بصورت طبیعی نیست و همچنین بیماریهائی كه احتیاج به عرق خفیف دارد بسیار موثر است البته جوشانده و كمپرس این گیاه برای زخمهای ناشی از سوختگی ، دمل ، ورمهای ناشی از ضرب دیدگی و جوشهای پوست مفید است .

شیره تازه همیشه بهار كوهی در درمان میخچه و زگیل مورد استفاده قرار می گیرد .

دم كرده گیاه به مقدار 50 گرم در یك لیتر آب با مصرف حداكثر سه استكان در روز برای امراض عصبی و نیز اختلال قاعدگی همراه با درد و كم و زیاد شدن خونریزی بسیار مفید است . برای موارد اخیر  این دم كرده حدود 10 12 روز قبل از شروع قاعدگی باید مصرف شود .

عصاره الكلی این گیاه یعنی تنطور طی آن زیاد مورد مصرف قرار می گیرد . از این تنطور به عنوان یك ضد عفونی كنننده و التیام دهنده مناسب استفاده مشود .

از جوشانده ها و یا دم كرده آن در تركیبات قرقره ها  ، حمام ها و پانسمانها استفاده می‌شود . گلهای این گیاه محتوی اسانس روغنی ، كاروتنوئید ، عصاره تلخ آرنیسین ، ساپونین ، آرنیدیول ، استرول ، ایزوكرستن ، استراگالل و غیره می باشند . ریزوم این گیاه بیشتر محتوی تاننها ، 3/6 %  اسانس روغنی و رزین می باشد هر دو قسمت دارای اثر محركه و حتی تحریكات شدید روی مخاط گاستریك و روده ای داشته و اثر محرك شدیدی بر روی كلیه ها دارند .

لادن

 

لا دن:

(Tropaeolum Majusl)

 

نام دارو : لادن ( تیره لادن ها )

 

مشخصات ظاهری : لادن گیاهی است علفی . یكساله ، بالارونده و خزنده ، برگهای آن گرد با یك مركز انشعاب مركزی برای رگ برگها كمی گوشتی به رنگ سبز روشن ، گلهای آن ساده یا مضاعف ، درشت ، غیر منظم به رنگ بسیار زیبای زرد ، نارنجی یا قرمز كه در اواخر تابستان ظاهر می شود و تكثیر ان از طریق بذر ، كاشت در بهار انجام می شود . این گیاه بومی امریكای مركزی است ولی در حالا حاضر  گلهای زیبایش در اغلب مناطق دنیا كاشته می شود و در مناطق مرطوب به صورت خود رو می روید .

 

خواص درمانی : صاف كننده خون ،ادرارآور ، مقوی سینه ، مقوی پوست سر ، التیام بخش ، پاك كننده امعاء ، ضد آسكوربوت و غیره

 

تركیبات : آنزیم ، روغن اسید اگزالیك ، قند ، ماده پكتین ، سمغ . گلوكوزید . اسانس ، آنتی بیوتیك ، گلوكتروپئولین و ضد عفونی كننده (  دانه )

محل رویش : موطن اولیه ان آمریكای جنوبی بوده و در قرن هفده وارد اروپا شده است. و به عنوان گیاه زینتی در انجا متداول شده استن و بعدها به خواص داروئی ان نیز پی بردند

 

دوران گلدهی و برداشت : دوران گلدهی لادن اردیبهشت تا مهر ماه می باشد و نیز زمان برداشت دانه ها از خرداد تا مهر می باشد .

 

موارد استفاده  :

دانه ها  به خاطر اثر ضد عفونی كننده ای كه دارند در رابطه با عفونت های حاد مجاری ادرار ویا برونشها در بیشتر موارد بصورت قرص مصرف می شوند . برگها و گلهای این گیاه را می توان در سالادهای بهاره ( در صورت كمبود ویتامین ) مصرف كرد .


آویشن

آویشن

(Thymus vulgarisl )

 

نام دارو : آویشن ( تیره نعنایان )

مشخصات ظاهری : آویشن ، گیاهی است علفی ، چند ساله ، كوتاه ، خاكستری رنگ كه ارتفاعش به 10 تا 30 متر می رسد و بصورت خودرو و در تمام مناطق گرم و آفتابی می‌روید ، ساقه اش چوبی و پر شاخه و باریك و مستقیم است برگهایش حاشیه تاب خورده، مسطح در زیر پرزدار، ریز و نوك تیز هستند.

گلها كه زیر برگهای بزرگتر جمع می شوند ریز وسورتی و سفید مایل به بنفش یا سرخند .

البته گلهای این گیاه در اواخر بها ر تا اوایل پائیز باز می شوند .

خواص درمانی : محرك ، ضد تشنج ، ادرارآور ، هضم كنننده ، دافع كرم ، ضد عفونی كننده، ضد رماتیسم ، خلط آور ، تنظیم كنننده قاعدگی، سرفه . گلودرد، ناژیت( خروسك)  ، تنگی نفس ، سوء هاضمه ، اسهال . سرگیجه ، میگرن . اضطراب ، قارچ كش . تقویت معده و كبد و طهال

تركیبات : تانون، اسانس، حاوی ( تیمول، سمغ ، الكل ، لینانول ، ژرانول)، پارانیمول، پنین. كارو اكرول، سیمن، ارونئول، اسید اولئانولیك

اشكال  داروئی: برگ. سرشاخه های گلدار

توضیحات بیشتر :

در طب جدید برای هر یك از میكروبهای بیماریها غالباً یك انتی بیوتیك مصرف می كنند در صورتیكه این دارو به جای تمام آنها قابل مصرف است .


افسنتین

افسنتین

( Absinthe romame )

 

نام دارو : افسنتین

محل رویش : این گیاه در محلهای خشك و در میان دیگر علفها مانند علفهای  هرز می روید و موطن اصلی آن :

اروپا ، آسیا ، آفریقا  است البته محل رشد این گیاه باید بدور از گازهای حاصل از سوختن از گازهای حاصل از سوختن  مواد نفتی باشد .

مشخصات ظاهری : گیاهی است پایا ، پرشاخه با ساقه ای افراشته برگهای بریده  - بریده و متناوب . تمام گیاه پوشیده از گردی به رنگ خاكستری نقره ای است . در انتهای ساقه خوشه گلی به رنگ زرد قرار دارد  و میوه آن فندقه بوده است .

دوران گلدهی و برداشت :  دوران گلدهی این گیاه مرداد تا شهریور می باشد و برداشت شاخه برگدار : تیر تا شهریور است .

 

خواص درمانی : در درمانهای داخلی یا بصورت مخلوط برای تحریك اشتها ، ترشح شیره معده و صفری ، علیه قولنج های روده ای ( به عنوان تقویت معده ماده تلخ مسهل صفرا ) بكار می روند ، دم كرده این گیاه برای قرقره و كمپرس آن در نقاط كوفته بدن بكار می‌رود . همچنین از شاخه تازه آن می توان اسانس روغنی استخراج نمود  كه در تركیب تنطوری كه برای تسكین تشنجها استفاده می شود ، بكار می رود . البته دم كرده افسنتین تلخ مزه بوده و برای تسویه خون و تب بر مناسب می باشد ، همچنین برای سر درد ، قلنج و بی حسی و درمان كابوس ، سرگیجه سودمند است . با مخلوط كردن آن با مركب می‌توان نوشت كه مانع تغییر رنگ آن شود . زماد پخته نمك زده آن را روی زخم های جهت  ضد عفونی نمودن می گذارند ، و گلبرگ آن در تحریك معده موثر می باشد .

موارد مصرف :

برای این كار دم كرده این گیاه به مقدار یك یا دو قاشق مربا خوری از شاخه خرد شده آن برای هر فنجان استفاده میگردد و یا بصورت پودر به مقدار یك گرم و سه بار در روز استفاده می كنند .


پامچال

پا مچــال

(Primevere officinalecoucou)

 

نام دارو : پامچال (  تیره پامچال )

محل رویش : این گیاه در مرغزار ها ، مراتع و جنگلهای آسیا و اروپا می روید . این گیاه در باغها بصورت وحشی یا كشت شده وجود دارد در بعضی از كشورها این گیاه مورد حفاظت قرار گرفته است .

مشخصات ظاهری : گیاهی علفی با بوته برگدار و تنه ای كوتاه و پر از ریشه های كوك است در اوایل بهار خوشه ای از گلهای زرد در نوك یك شاخه بدون برگ می روید .

 

دوران گلدهی : دوران گلدهی پامچال در ماههای فروردین و اردیبهشت است و زمان برداشت گل آن در ماههای فروردین تا اردیبهشت است و نیز ریزوم و ریشه های آن در ماههای مهر و اسفند است .

 

خواص درمانی : از ریشه این گیاه به عنوان كمك درمان در رابطه با ورمهای مجاری تنفسی فوقانی ( برونشیت مضمن یا حاد ) استفاده می كنند در صنایع داروسازی عصاره جوشانده و قطره این گیاه تهیه می شود البته باید گفته شور گیاه پامچال در طب  به عنوان كرم كش و ضد تشنج استعمال میشود

 

موارد مصرف :

در بیماریهای عصبی ، هیتری مصرف می گردد . گل پامچال داروی مناسب و مؤثری برای برونشیت و سرفه های مضمن ، زكام های مغزی می باشد و هنگامی كه كسی كه مبتلا به گریپ می شود اگر دم كرده گل پامچال را مصرف نماید بزودی احساس خواهد كرد كه برونشیت های او از ناراحتی خلاص شده اند . البته همین دم كرده مقوی است . تب را از بین می برد و كسانی كه مبتلا به سر دردهای شدید هستند اگر پامچال را استفاده كنند بزودی احساس بهبودی خواهند كرد . ریشه پامچال را بصورت جوشانده برای دفع كرم مصرف می كنند و مقدار آن 10 گرم در یك فنجان آب است .


زرشك

زرشـك

(Epine vineue )

 

 

نام دارو : زرشك

 

محل رویش: این گیاه در تمام اروپا تا قفقاز در میان جنگل روی نقاط آفتاب گیر ودر حاشیه مزرعه ها می روید .

مشخصات ظاهری : درختچه ای خاردار با برگهای بیضی و دندانه دار است كه این برگها بصورت دسته ای روی بواكی بلاستها در كنار تیغها می رویند . گلهای زرد رنگ آن بصورت خوشه های آویزان روبه پائین هستند . میوه آن ، شلجمی شكل و قرمز رنگ است  غیر از میوه ها بقیه گیاه سمی است .

 

خواص درمانی :

خواص داروئی آن از زمان قدیم شناخته شده است و از آن بعنوان تب بر ، مقوی معده ، كبد و قلب استفاده می شده است . از زعفران در درمان ناراحتیها ی كلیوی ، علیه سنگ های ادراری ، برای تحریك فعالیتهای معده و كبد استفاده می شود از این پوست در درمان اشكالات جریان خون نیز استفاده می شود و مقداركم آن برای سوء هاضمه و بی اشتهائی و ضد مرفین تریاك مسهلی ضعیف ، مسهل صفرا است و مقدار زیادش حالت كرخی تهوء ، اسهال و حتی فلج مركز تنفسی را ایجاد می كند .

ریشه این گیاه طعم تلخ و ناپسند دارد و به عنوان مقوی و تب بر استفاده می شود البته جوشانده آن در تقویت لثه دندان موثر است بعلاوه با تاثیر دادن آن در پوست بدن دانه های جلوئی را از بین می‌بر د.

موارد مصرف :

میوه این گیاه را بطور تازه كنسرو شده و خشك شده می توان استفاده كرد . مزه آن ترش و دارای مقدار زیادی ویتامین ث است از این میوه برای تهیه چای و لیمونات استفاده می كنند .


گزنه

گزنه سفید

( Lamierblan )

 

نام دارو : گزنه سفید ( تیره نعنایان)

محل رویش : این گیاه در تمام اروپا بصورت علف هرز در باغها ، مراتع و نقاط بكر می‌روید .

 

مشخصات ظاهری : گیاهی علفی ، پایا با ساقه ای چهارگوش و بالارونده و برگهای متقابل قلبی شكل است كه در قسمت فوقانی ساقه اش از بغل برگها گلهای منفرد سفید رنگی می‌روید . میوه آن فندقه و تمام گیاه پوشیده از پرزهای ریز است .

 

دوران گلدهی و برداشت : دوران گلدهی این گیاه ازماه تیر تا شهریور است و نیز زمان برداشت گلهای آن از اردیبهشت تا شهریور می باشد .

خواص درمانی : كاتاره و مجاری تنفسی فوقانی اثر گذارده و با بی خوابی مبارزه می كند . دم كرده قویتر آن برای شستشو و كمپرسها روی ناراحتیهای پوستی ، اگزما ، سوختگیها ، بواسیر  واریسها استفاده می شود .

موارد استفاده :

گلهای تازه این گیاه برای تهیه جوشانده ای با عسل شیرین می شود كه خون را تسویه می‌كند بكار می رود .

برگهای جوان آن نیز می تواند مثل اسفناج مصرف گردد. این گیاه اثر دهنده بسیار خوبی است


كنجد

 

كنجد :

( Seamum indieum )

 

 

نام دارو : كنجد

محل رویش : در اغلب نقاط ایران پرورش داده می شود در اطراف بیرجند نیز گاهی بصورت مستقل و گاهی در حاشیه مزارع به شكل محصول فرعی كشت می شود .

 

مشخصات ظاهری :

این گیاه به خانواده كوچكی از پیوست گلبرگها به نام Pedalia ceae  تعلق دارد كه جمعاً حدود 16 جنس را شامل می شود .

كنجد گیاهی یكساله است برگهای آن ساده یا بیضی نوك تیز بوده و در قسمت فوقانی ساقه آرایش متناوب به خود میگیرد . گلها عموماً در كنار برگها ظاهر می شوند و به رنگهای سفید یا قرمز و قرمز كم رنگ مشاهده میگردد و میوه آن كپسول و دانه ها بیضی شكل و سطح آن صاف می باشد .

خواص درمانی :

در صنعت بیشتر از روغن كنجد استفاده می شود علاوه بر آن دانه آن با نان و یا خرما و نیز در شیرینی سازی مورد استفاده قرار میگیرد  روغن كنجد برای جلوگیری از ترك خوردن پوست شكم بعد از زایمان در خانم ها بصورت ماساژ متوان از روغن این گیاه استفاده كرد البته باید گفت كه برگهای این گیاه خاصیت  تسكین كننده داشته و ملین است .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 23 شهریور 1396 10:15 ب.ظ
Spot on with this write-up, I truly feel this web site needs much
more attention. I'll probably be returning to read through more,
thanks for the info!
سه شنبه 6 تیر 1396 05:27 ق.ظ
Hello my loved one! I want to say that this post
is awesome, great written and come with approximately all
vital infos. I would like to peer more posts like this.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 11:25 ب.ظ
you're truly a good webmaster. The web site
loading pace is incredible. It kind of feels that
you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece.
you've performed a excellent job on this topic!
شنبه 2 اردیبهشت 1396 12:12 ق.ظ
Fabulous, what a web site it is! This web site provides valuable information to
us, keep it up.
جمعه 1 اردیبهشت 1396 05:54 ب.ظ
With havin so much content do you ever run into any issues
of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of completely unique content I've either authored myself
or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all
over the web without my authorization. Do you know any solutions
to help stop content from being ripped off?

I'd really appreciate it.
سه شنبه 22 فروردین 1396 06:27 ب.ظ
You made some decent points there. I looked on the web for
more info about the issue and found most people will go
along with your views on this site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : ramtin vaziri
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :